Formy kyberšikany
(čo všetko je kyberšikana?)

1. Urážanie a nadávanie prostredníctvom komentárov ku fotografiám a videám, alebo na nástenkách na sociálnych sieťach, prostredníctvom SMS správ či e-mailov, anonymné telefonáty.

2. Opakované obťažovanie telefonátmi, prezváňaním, nechcenými správami cez mobil alebo sociálnu sieť.

3. Vyhrážanie sa ublížením na zdraví alebo smrťou obete alebo blízkych.

4. Ukradnutie účtu a následné vydieranie, kedy páchateľ obeti sľúbi, že za rôznych podmienok jej profil znovu vráti. Na vydieranie môžu byť taktiež použité videá, fotky či nahrávky.

5. Zverejnenie nechcených videí a fotografií, so šírením ktorých obeť nesúhlasí alebo o nich nevie. Taktiež môže ísť o fotografie vyrobené fotomontážou.

6. Šírenie osobných informácií,  nepravdivých informácií a klebiet, napríklad zverejnenie súkromnej komunikácie alebo ohováranie na sociálnych sieťach.

7. Krádež identity, vytvorenie falošných profilov alebo nenávistných skupín, kde páchatelia obeť verejne zosmiešňujú alebo jej inak ubližujú. Taktiež môžu pomocou falošného účtu šíriť o obeti nepravdivé informácie.

8. Kybernetické prenasledovanie, takzvaný „cyberstalking“, kde prenasledovateľ chce predovšetkým získať nad obeťou úplnú kontrolu a moc. Buď si vôbec neuvedomuje, že tomu druhému ubližuje, alebo nedokáže posúdiť mieru svojho konania. Sleduje svoju obeť cez rôzne vyhľadávače, prezerá si jej profily na sociálnych sieťach, sleduje jej komunikáciu na chate. Niekedy používa aj iné formy utláčania – komentáre, SMS správy, emaily, prezváňanie, nabúranie sa do profilu a podobne. Často je príčinou prenasledovania „láska“, pričom sa páchateľ takto snaží svoj objekt viac spoznávať.