Bezpečnosť na internete
(a.k.a. pravidlá pre bezpečnosť)

Keďže deti a mladí ľudia sú najviac ohrození  zlými vplyvmi  sociálnych sietí , odporúča sa rodičom s deťmi zavčasu porozprávať o používaní internetu a dohodnúť sa na niekoľkých základných pravidlách. Používatelia internetu a sociálnych sietí by nemali tieto pravidlá podceňovať a nerešpektovať, mali by si uvedomiť, že tieto pravidlá nie sú nezmyselnými zákazmi, ale nevyhnutnosťou pre ochranu ich súkromia a aj života.

1. Deti a mladí ľudia by nemali používať počítač v uzavretých miestnostiach mimo dohľadu dospelých a mali by rešpektovať dohodu o tom, ako často, ako dlho využívať počítač a internet na získavanie informácií alebo na hru. Rodičia, prípadne iní dospelí, by mali vedieť, čo konkrétne dieťa, alebo mladý človek na počítači práve robí.

2. Niektoré funkcie je možné zaheslovať a problematické stránky zablokovať. 

3. Nikomu nedávať svoje pravé meno, fotky, adresu alebo telefónne číslo a tiež  ich nevystavovať na svojom blogu. Informácie na internete si môže prečítať každý. To, že niečo označíme ako súkromné, tiež veľa neznamená. Šikovní informatici a hackeri vedia nájsť spôsob, ako odhaliť kohokoľvek súkromie.  V nastaveniach treba nechať profil viditeľný iba pre potvrdených priateľov, s ktorými sa jedinec osobne pozná a ktorých poznajú aj blízky.

4. Je treba byť vždy veľmi opatrný, pretože nikdy nie je úplne isté, kto sedí na druhom konci spojenia. Na internete sa dajú stiahnuť tisíce fotiek bez väčšej námahy. A že práve  tú vašu fotku niekto nezneužije, to vám tiež internet nikdy nezaručí.

5. Nedohodovať si schôdzky osamote s niekým „z internetu“. Dieťa a mladý človek sa môže stať ľahkou „korisťou“. 

6. Nedá sa veriť všetkému, čo sa nachádza na internete. Mnohé videa či fotky nie sú pravdivé, mnohé sú reklamného charakteru alebo ide o foto-video montáže.

7. Na internete nič nie je úplne anonymné a preto je treba sa riadiť heslom „Nikomu nič nehovor, čo by si mu nepovedal do očí“.

8. Heslá netreba prezrádzať ani svojim najlepším priateľom, avšak je treba, aby ich poznali rodičia.

9. Netreba sa zúčastňovať rôznych neznámych ankiet a súťaží, neotvárať neznáme e-maily, prílohy, nereagovať na ponuky na priateľstvo neznámych ľudí, či známych svojich známych, ktorí vlastne nie sú známymi. 

10. Nemať internet za svojho dôverníka, nezverovať  mu podrobnosti o sebe, o svojej rodine, o jej finančnej situácii, či vybavení bytu, adresách.